Göcek


GÖCEK

Mavi yolculuk – Mavi Tur denince ilk akla gelen yerleşim yeri Göcek’tir. Peki neden? Türkiye'nin güney batı kıyısında Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı şirin bir köyken 80'lerde turistlerin ilgisini çekmesiyle birlikte bugün Türkiye’nin en popüler turizm cazibe merkezlerinden biri haline geldi.

Masmavi berrak denizi, yeşil ile çevrelenmiş koyları, yat limanları ile özellikle deniz turizmi için bir merkez haline geldiği bile söylenebilir.

Göcek’i biraz daha yakından tanıyalım;

Göcek Tarihi

Göcek, Fethiye ile Kaunos arasında bulunan eski Likya yerleşim yerlerinden biridir. Ne yazık ki antik Kalimche'den geriye kalan sadece birkaç kalıntı var. Ana yerleşim yeri bilinmemektedir; bu nedenle daha fazla araştırma yapmak için başka kazı yapılmamıştır.

Tarih yazarları bölgenin varlıklarını ve tarihini ayrıntılı olarak açıklamadıkları için Göcek hala sırlarını saklıyor.

Kaya mezarları, anıtlar ve hamam örnekleri koylarda ve Fethiye karayolu boyunca bulunabilir. Tersane adalarında hem antik hem de yakın tarihe ait bazı kalıntılar bulunmaktadır. Coğrafi durumu incelendiğinde Daidalos ve Ikarus efsanelerinin Göcek için doğru olduğu düşünülebilir.

Tekne ile ulaşılabilen Kapıdağ yarımadasında Krya, Lisai ve Lydai antik kentlerinin yerleri bulunmaktadır. Bu yerlere tekne gezileri düzenli olarak yapılmaktadır ve bölge tam olarak kazılmamış olmasına rağmen, son zamanlarda bu yerleşim yerlerinden birkaç nesne çıkarılmıştır.

Konumu:

Göcek, Dalaman Uluslararası Havalimanı'na sadece 22 km uzaklıkta, Türkiye'nin turkuaz sahilinde Fethiye Körfezi'nin başında yer alan doğal bir limandır. Toros Dağları'nın ağaçlıklı etekleriyle korunan bu güzel körfez sayısız adalara ve korunaklı şirin koylara sahiptir.

Göcek, Güney Ege kıyı şeridine ve Akdeniz'e açılan mükemmel bir geçiş kapısı. Çeşitli rotalar için çok sayıda harika rotalar için ideal bir başlangıç ​​noktasıdır. Bin bir tonda yeşil kıyıları, cennet koyları ve turkuaz suları ile.

Mevsimi:

Göcek’in asıl mevsimi Nisan ayı başında başlar, Kasım ayına kadar devam eder. Bu uzun tatil sezonu yaz ortasında tatile çıkamayanlar için bir fırsat haline dönüşüyor.

Yazın çok sıcaktır. Mart ve Nisan, baharla birlikte uyanan doğayı gözlemleme aylarıdır. Eko turizm sezonu bu aylarda başlıyor. Sıcaklık kışın 10 santigrat derecenin altına inmez ve yazın neredeyse 40 santigrat dereceye ulaşır. Denizde yüzmek yılın en az dokuz ayı boyunca mümkündür.

Temmuz ve Ağustos günleri uzun ve sıcak, geceler ılıktır. Haziran, Temmuz başı ve Eylül ayı, sıcak günler ve serin akşamlarla daha iyi bir birleşim sunar. Özellikle eylül ayındaki su yer yer ılık olabilir. Mayıs ve Ekim ayları mükemmel yelken koşulları ve trekking veya balık tutma fırsatı da vardır.

Göcek yat limanı:

Göcek Körfezi'nin keşfedilmeye hazır korunaklı demirleme yerleri ve limanlardan oluşan stratejik konumu, Göcek'i Akdeniz'de yolculuk yapan gemiler için popüler bir durak haline getirmektedir. Hem denizde ve hem de karada konaklama yerleri, hemen hemen her yatın ihtiyaçlarını karşılama kapasitesine sahip altı farklı marinası bulunuyor.

Göcek Körfezi, mükemmel doğal çevresi ve yüzlerce küçük koy ve adasıyla başı çekiyor. Bütün yazı Göcek'in birçok koyunda geçirebilir, her gün farklı bir noktada demirleyebilirsiniz.

Göcek'te ayrıca toplam 850 yat kapasiteli dört farklı marina bulunmaktadır. Buna ek olarak, tipik bir yaz gününde Göcek'in birçok koy ve adası arasında seyir halindeyken ortalama 2.000 ila 2.500 yat bulunabilir.

Mavi yolculuk ya da Göcek koyları:

Deniz yönündeki güney hariç yeşil çam ormanları Göcek'i çevreler. Tüm tatil ihtiyaçlarını mükemmel bir doğal ortamda karşılamak için birçok seçenek sunar.

Çevre Koruma Ajansı, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Türkiye Deniz Çevre Koruma Derneği, Göcek bölgesi için Deniz Yönetimi Projesi başlattı. Kıyı boyunca ağaçların korunması amacıyla yatların bağlanması için koylara 205 adet takoz konulmuştur ve yatınızın ağaçlara demirlenmesi yasaktır. Göcek Körfezi bağlama takozlarının lokasyonlarını gösteren çizelgeler, teknelere ve ziyaretçi yatlara teslim edilmektedir.

Göcek’te bilinen en meşhur koylar şualardır:

Sarsala Koyu, Yassıca Adaları, Kleopatra Koyu (Hamam Koyu), Tersane Adası, Bedri Rahmi Koyu, Domuz Adası, Akvaryum Koyu, Cennet Koyu, Günlüklü Koyu, Merdivenli Koyu, Kille Koyu, Sıralıbük Koyu.

Kamp Turumuz sırasında da yapacağımız tekne turu içinde Göcek Koyları ve 12 Adaları ziyaret edeceğiz. 

Göcek’te neler yapılır?

Göcek’te yapılacak en güzel şey; bir mavi yolculuğa çıkmaktır. Göcek koylarında yelken açarken kalabalıktan uzak, düşünceleriyle baş başa, doğa ile iç içe, dostlarla, dalgalarla ve rüzgârla vakit geçirmek paha biçilemez.

Fethiye Körfezi'nde yer alan Göcek koyları, mavi yolculuklar için her biri farklı bir güzelliğe sahip, ancak doğa uyumuyla birleşen doğal bir dantel işi oluşturur. Dünyada Göcek koylarının ötesinde, yeşil ve mavinin bu kadar farklı tonlarını gördüğü yer yok.

Mavi yolculuk ile Göcek'e seyahat etmek çok kolay ve buraya geldiğinizde günümüz hayatının tüm streslerinden kurtulacaksınız. Turkuaz sularında yapılan yolculuklar, dünyanın başka hiçbir yerinde görülemeyen bir doğa olayını keşfedeceğinizi garanti ediyor. Göcek kusursuz doğa ve huzur ortamına sahip.

Göcek, deniz yoluyla gelen ziyaretçiler için pek çok cazibe merkezine sahiptir: Her biri birbirinden güzel sayısız koy ve turkuaz sularla çevrili göz alıcı adalar, davetkâr bir manzara oluşturmak için bir araya gelir.

Göcek merkezi:

Göcek merkezde ana caddeden sahile doğru yürürken, hepsi iyi uluslararası ve yerel müzik çalan akıllı, sade, sessiz restoranlar, balık restoranları, kafeler ve barlar göreceksiniz. Bununla birlikte, rengârenk çiçeklerle çevrili harika yeşil bahçelerde saklanan restoran ve barları görmek için biraz içeriye doğru yürümelisiniz.

Normalde nefes almadığınızı bildiğimiz çiçek aromaları, kokteyliniz ve alışılmadık yüksek oksijen seviyeleriyle atmosferi baş döndürücü bulacaksınız.

Yerel veya uluslararası bir kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için kolayca iyi bir restoran bulabilirsiniz.

Göcek, çoğunlukla yatçılara hizmet vermektedir; dolayısıyla bir veya iki çok hoş bar ve bir müzik / dans barı dışında şehirde gece hayatı çok azdır.

Denizciler genellikle erken uyandıklarından, gün içinde yelken açtıklarından ve erken uyuduklarından, Göcek'te en hareketli zaman19:00 ile 22:00 saatleri arasındadır ve bu süre zarfında birçok bar ve restoran müşterilerle dolup taşmaktadır.

Ayrıca çoğu sahil kasabasında her zaman olduğu gibi, görebileceğiniz ve görülebileceğiniz keyifli bir gezinti yeri vardır.

Göcek ekonomisi:

Göcek nerdeyse ekonomisi yüzde yüz turizme bağlıdır. Turizmin gelişmesiyle birlikte her şey turizme endekslenmiştir. Merkeze geldiğinizde antik ve modern halı ve tekstiller için pek çok satış noktası, hediyelik eşya dükkânları, restoranlar vb. Sunan Turgut Özal Caddesi adlı uzun bir sokak göreceksiniz. Tüm ihtiyaçlarınızı bu caddede bulmak mümkün.

Kendi yemeğinizi hazırlamanız için ihtiyacınız olan her şeyi sunan aile tarafından işletilen birçok küçük markete ek olarak; ünlü süpermarketlerin Göcek kasabasında şubeleri bulunmaktadır.

Aven Camp ile Göcek Bölgesi:

Aven Camp ile Mavi Yolcuklarda olmazsa olmaz duraklardan biri de Göcek Koylarıdır. Mavi tura çıkacağınız zaman içinde mutlaka Göcek koyları da rotasında bulunmalı. Hem Maxi Mavi Yolculuk’ta hem de Butik Mavi Yolculukta en uzun süre zaman geçireceğimiz noktaların başında Göcek koyları geliyor.

Aven Camp ile ilgili Kamp turları yorum bilgilendirme sayfamız için: blog.avencamp.com

Ana sayfamızda yer alan diğer konular ve kamp turumuz hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için: avencamp.com

Eğer yurt dışını gezmek istiyorsanız Avrupa'nın birbirinden güzel şehirlerini keşfetmek için yurt dışı turlarımızın bulunduğu Otobüsle Avrupa Turları Haydi Avrupa’ya sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Turlarımız ile ile ilgili deneyim yazısı okumak için Avrupa Turu Tavsiye yazımızı okuyunuz. Göcek, Mavi Yolculuk, Mavi tur ,kamp turu, kamp turları, ucuz mavi yolculuk, Likya turu, çadırlı kamp turu, kamp tatili, Türk rivierası mavi yolculuk, aktivite tatili, Göcek gezilecek yerler, Göcek koyları, kamp turları 2022