Fethiye


FETHİYE

Antik Telmessos kenti, Bugünkü Fethiye’nin yakınlarındaki Belen olarak M.Ö. 3000'lerde Likya – Karia sınırları arasında kurulduğu düşünülüyor.

Uzun bir süre Karia, Likya, Pers, Pergamon hatta Mısır Krallığı Lagos Büyük İskender tarafından yönetildi.

Antik dönemlerin sonunda Roma ve Bizans hakimiyeti altında kalan bölge son olarak 1284'te Menteşeoğulları'nın yönetimi altına girdi; 1424'te Osmanlı topraklarına katıldı. Zamanla Meğri'ye dönüşen adı, 1914'te uçağı düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey'in anısına Fethiye olarak değiştirildi.

19. yüzyıl sonlarında Aydın vilayetinin Menteşe Sancağı'na bağlı bir kaza merkezi olan Fethiye, 11 Mayıs 1919 ile 20 Haziran 1920 tarihleri arasında İtalyan işgali altında kaldı. Daha sonra modern Türkiye Cumhuriyeti’nin turistik bir beldesi haline geldi.

Fethiye Gezilecek yerleri:

Beyaz renkli kumları turkuaz rengi denizi ve ormanlarla kaplı küçük yarımadaları ile Fethiye yerli ve yabancı turistlerin gözdesi oldu.

Turizme açık mağaraları ve dalış yerleri de Fethiye’yi cazibe merkezi yapmıştır. Doğal yer yüzü şekilleri nedeniyle kıyıya dik uzanan dağları yamaç paraşütü de bölgenin spotif turistik özelliklerinden biri.

Kabak koyu ve Kelebekler Vadisi çok ünlü koylarıdır. Günlük turlar ile Yunanistan’a bağlı 12 Adalar sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Ölüdeniz dışında Fethiye bölgesinde birbirinden güzel kumsallar mecvut. Belceğiz, Çalış, İztuzu bunlardan bir kaçıdır.

Antik dönemlerden kalma tarihi harabaler de yine tarihe düşkün turisleri cezbetmektedir.

Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos bunlardan bazıları.

Şövalye Adası; Fethiye körfezini kapatan ince uzun, lades kemiği şeklinde bir adadır Fethiye etrafındaki adalardan içinde yerleşimi olan tek adadır. 

Aven Camp ile ilgili Kamp turları yorum bilgilendirme sayfamız için: blog.avencamp.com

Ana sayfamızda yer alan diğer konular ve kamp turumuz hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için: avencamp.com

Eğer yurt dışını gezmek istiyorsanız Avrupa'nın birbirinden güzel şehirlerini keşfetmek için yurt dışı turlarımızın bulunduğu Otobüsle Avrupa Turları Haydi Avrupa’ya sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Turlarımız ile ile ilgili deneyim yazısı okumak için Avrupa Turu Tavsiye yazımızı okuyunuz.  


Anahtar kelimeler:

Camp Turu, üniversite kamp, Kamp turu yorum, Ankara çıkışlı kamp turu, gençler kamp turu, likya turu, aktiviteli kamp turları, kamp turları 2022, üniversite kamp turu, gençlik yaz kampı, Fethiye, Fethiye gezilecek yerler