Kemer


Kemer

Antalya’nın batı yakasında Antalya’ya 40 km uzaklıkta bulunan Kemer, Türkiye’nin turizm potansiyeli en yüksek yerlerinden biridir. 471 km² yüzölçümüne sahip, yaklaşık 50 bin nüfusu ile 1991 yılında ilçe olmuştur. Kemer 1980 li yıllara kadar sade bir köy statüsünde idi.

Akdeniz’e paralel uzanan Batı Torosların 52 km boyunca eteklerine uzanan Kemer; Türkiye’nin bugün en çok turist çeken merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Kemer tarihi:

Kemer in en eski tarihi MÖ 690’lı yıllara dayanır. Phaselis antik kenti Kemer bölgesindeki en eski yerleşim yeridir.

Türklerin Anadolu’ya yerleşmelerinin ardından kıyı bölgelerine de Türk Köyleri kuruldu.

1910'lu yıllarda bugün Kemer ilçesinin bulunduğu yerde, Eski Köy adı ile bilinen bir yerleşim yeri vardı.

Kuzeyde sıralanan yüksek dağlardan bahar dönemlerinde gelen yoğun sel suları nedeniyle bu yerleşim yeri sular altında kalıyor ve bataklık haline dönüşüyordu. Yerliler sel sularını engellemek amacıyla Dağın eteklerinde 23 km uzanan taşlarla örülmüş duvarla set çekti. Bu set nedeniyle köy daha sonra Kemer ismiyle anıldı.

Kemer’e 1960'lı yıllara kadar karayolu bağlantısı yoktu. Ulaşım sadece deniz yoluyla mümkündü.  1980 sonrasında uygulanan Güney Antalya Turizm Projesi kapsamında yol ve diğer altyapı çalışmalarıyla bugünlere gelmesi sağlanmış.

Kemer ilçesi ile Göynük, Beldibi, Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Çıralı, Arslanbucak, Kuzdere, Beycik gibi yerleşim yerleri, Antalya turizminden son derece önemli bir yer tutar ve tatil köyleri ile önemli turizm beldeleri olmuştur.

Kemer’in Doğal Güzellikleri:

Kemer'in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir.

Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal limanlar bulunur. Kemer merkezinde bulunan plajlar Belediye plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı'dır.

Antik kentin hala ayakta durduğu ve millî park olan Phaselis plajı gibi yerlerde rahatlıkla denize girmek mümkündür. Konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücret karşılığı yararlanmak mümkündür.

Kemer’den yakınında bulunan Olympos ve Phaselis antik kentlerine ulaşmak mümkündür. Son yıllarda Söğüt Cuması, Altınyaka, Dereköy gibi yüksek yerlere safari turları da oldukça ilgi çekmektedir.

Kemer’de mağaralar:

Bölgede yer alan bazı mağaralar görülmeye değer çekiciliktedir. Örneğin Antalya’nın 27 km güney batısında ve deniz kıyısında yer alan Beldibi Mağarası’nda tarih öncesi kalıntılar da bulunmaktadır.

Kemer'in batısında yükselen Tahtalı Dağı’nın doğu yamacında yer alan bir diğer görülmeye değer mağara ise Molla deliğidir. Bu mağaraya ancak Kemer–Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuzdere veya Tekirova köylerinden yaya olarak ulaşmak mümkündür. Her iki mahalleden de 3–4 saat yürümek gerekiyor.

Kemer Marina:

Kemer Marinası 320 yat kapasitelidir. Modern marina; yat turizminde de önemli bir yer tutar. Bu Marina ve 52 km'lik sahil şeridi Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEK)'in belirlediği kriterleri sağlayarak Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır.

Etkinlikler:

Kemer bölgesi turistik dönem boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağı (WRC Rally of Turkey), Kemer Karnavalı, Kemer Off-Shore Yarışları, Phaselis Sanat Etkinlikleri gibi değişik etkinliklere sahne olmakta yabancıların ilgisini çekmektedir.

Her yıl yaz aylarında Altın Nar Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmektedir.

Kemer ayrıca dünyaca ünlü gece kulüplerine de sahiptir. İnferno, Aura gibi kulüpler oldukça büyük ve yabancıların dikkatini çeken performansa sahiptir.

Kamp alanları da karavan ve çadır kampı yapmak isteyenler için Kemer’in diğer önemli bir özelliğidir.

Kemer çevresinde mutlaka görülmesi gereken yerleri şöyledir: Göynük Kanyonu, Chimera (Yanar taş), Adrasan, Olympos Antik Kenti, İkiz Kayalar, Üç Adalar, Ulupınar ve Selçuklu Av Köşkü ve Ekopark.

Idryos:

Likya'nın bir şehri olan Idryos, Kemer'in antik dönemlerinde anılan ismidir. Tam olarak Phaselis'in kuzeyinde Kemer yerleşim yerinin güneybatı bölümünde yer alan dönemsel antik eserlerden bazıları şöyledir:

Bazilika planında olan kilise, ortada apsisli bir orta nef, narteks, eksonarteks, güneyinde bir şapel, kuzeyinde baptisteryum ve çevresindeki diğer yapılarla kompleks bir yapı özelliği göstermektedir. Tabanı iri taneli mozaiklerle süslüdür.”

Kemer Aven Camp ile Akdeniz Yaz Gençlik Kampı Programımız çerçevesinde kamp kurup konaklayacağımız yerlerden biridir. 


Anahtar kelimeler:

Kemer, Kemer gezilecek yerler, Kemer doğal güzellikler, Camp Turu, Kamp turu yorum, Ankara çıkışlı kamp turu, kamp turu katılanlar, likya turu, aktiviteli kamp turları, 2020 kamp turu, üniversite kamp turu