Kaş


Kaş

Hakkında Genel Bilgiler

Antalya İline bağlı olan Kaş ilçesinin 5 Beldesi ve 48 köyü bulunmakta olup; yaklaşık 50 bin nüfusa sahiptir. Antalya’ya 192 km uzaklıktadır.

İlçe’nin batısında Eşen Çayı ve Fethiye, doğuda Demre, kuzeyde Elmalı İlçesine komşudur. Güneyinde ise Meis Adası bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 2231 Km2 ve sahil uzunluğu 70 km dir.

Aslında küçük bir turizm beldesi olan Kaş’ta yılın her günü sıcak ve ılıman geçtiği için yılın her günü turistlere rastlamak mümkündür.

Kaş tarihi:

İlk çağlardaki adı Antiphellos olarak anılan Kaş; merkez ve çevresindeki buluntulardan elden edilen bilgi, belge ve arkeolojik bilgilere göre Likya dilinde Habessos ya da Habesa diye de anılmıştır.

Daha sonra Andifli olarak bilinen Kaş muhteşem bir görsel güzelliğe sahiptir. Etrafı dağlarla çevrili küçük bir koyun etrafına kurulmuş şehrin tam karşısında ve oldukça yakın konumda bulunan Meis adası göz olarak kabul edilip şehrin kendine de Kaş denmiştir. 

Likya, Yunan ve Roma dönemlerinden bugüne en eski kalıntılar M.Ö 7. yy’a dayanır.

Helenistik dönemden kalma Antik kent Antiphellos’tan günümüze ulaşan açık hava tiyatrosu, 26 basamaklı olup denize bakan yamaca inşa edilmiştir. Agora, şehrin güney yamacında, Bazilika da tiyatronun yanı başındadır.

Her antik kentte olduğu gibi Bir zamanlar Antiphellos’u çevreleyen surlar da vardı. Ancak bu surlardan günümüze maalesef çok az bir kısmı ulaşabilmiştir.

Kaş turizmi ve gezilecek yerler:

Bunlardan başka kentin kuzey- doğusundaki dağın yamacında Gotik tarzını andıran Likya yazıtları, kaya mezarları ve mezar taşları ile kentin arkasında yer alan yine Likya yazıtlı Aslanlı Lahit (Anıt Mezar) bir de Anfitiyatronun Kuzey -doğusundaki 24 kız figürlü kabartmanın süslediği 3,70 m. yüksekliğinde ev tipi bir mezar bulunmaktadır.

Kaş’ın çevresinde bulunan Bu değerli tarihi alanlara, tarihi ve turistik yerlere yönelik sezon döneminde tekneler ve Minibüslerle günübirlik turlar düzenleniyor.

Ayrıca, 3 gün 3 gece süren Mavi Yolculuk da yapılmaktadır.

Son yıllarda önemli bir turizm merkezi olan Kalkan Kaş’a 26 km. mesafededir. Eski adı KALAMAKİ’dir. Burdan başka önemli tarihi turistik yerler; Mavi Mağara ve Kaputaş Plajları; XANTHOS antik şehri, ARNA veya ARNNA, (1838 yılında İngiliz Charles Fellows tarafından bulunan kentin bazı tarihi eserleri British Museum’a kaçırılmıştır) PATARA; (Apollon ve Noel Baba’nın doğduğu yer olarak bilinir) Teimussa en eski Likya şehridir. (Kaya ve lahit tipi mezarlar vardır)

Kaş'ta artan turizm faaliyetleri sadece deniz ve tarihle sınırlı değildir. Trekking, dağcılık, rafting gibi doğa sporları da turizmi çeşitlendirmektedir.

Kaş özellikle son yıllarda temiz ve berrak suları ile tarihi kalıntılar içeren yerlerde dalış turizmi ile de turistlerin cazibe merkezidir. Türkiye'nin en iyi dalış bölgesi olarak kabul edilir. 18 dalış merkezi ile Türkiye'de en çok dalış merkezi bulunan tatil yöresidir

Kaş'ın içinde Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı'nda, Hidayet'in koyu'nda denize girmek mümkündür.

İlçede yamaç paraşütü ve dalış etkinlikleri yapılmakta olup, kampçılık da diğer önemli aktiviteler olarak öne çıkmaktadır

Gömbe'de yer alan Uçarsu ve Yeşilgöl Şelaleleri de turist çeken doğa alanlarındandır. “Akdağ'ın dibinde bulunan 1220 rakımlı bir yayla kasabası olan Gömbe Kaş'tan 65 km uzaklıktadır. 3015 m. yüksekliğindeki Akdağ ise Batı Toroslar'da Kızlar Sivrisi'nden sonra en yüksek zirvesidir.”

Kaş ekonomisi:

Kaş merkezinin içinde yaşayan halkın bir numaralı geçim kaynağı turizmdir. Geçim; yaz aylarında turizm amaçlı, otel, pansiyon, motel, vb. işletmeciliği yaparak gerçekleşmektedir.

İlçe halkının çoğunun hem geçmişten gelen göçebe yaşamı nın alışkanlıkları hem de yazın şehir merkezinin çok sıcak olması nedeniyle yayla köylerinde toprakları, evleri mevcuttur.

Tarımsal geçim maksadı ile ova ve yaylalarda ülkemizin önemli yaş sebze, meyve ve çiçek üretimi yapılmaktadır.

Kış aylarında da üretim seralarda uygun sıcaklıkta yapılmakta ve hem iç pazara hem de dış pazara gönderilmektedir.

Balıkçılık da turizme dayalı önemli gelir kaynaklarındandır.

Hava sıcaklığı:

22yıllıkortalama sıcaklığı 19.6 C dir. En sıcak aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları, en soğuk aylar ise Ocak, Şubat ve Mart aylarıdır. Bu zamana kadar en yüksek sıcaklık 13 Temmuz 2000 tarihinde 43.0 C, minimum sıcaklık ise 14 Şubat 2004 tarihinde -1.0 C olarak ölçülmüştür.

Meis Adası

Daha önce Osmanlı toprağı olan ve 1. Dünya Savaşı sonrası Yunanistan’da kalan, Yunanistan’ın en doğuda yer alan toprağı Meis Adası Kaş’a nerdeyse yüzme mesafesindedir.

Meis Adası’na günü birlik kapıda vize uygulaması ile turlar düzenlenmektedir.

Kamp turu kapsamında Aven Camp Akdeniz Yaz Gençlik Kampı ile gezeceğimiz şehirlerden biri de Kaş olacaktır. Kaş’ın muhteşem doğası için Aven Camp!


Anahtar kelimeler:

Camp Turu, Kamp turu yorum, Ankara çıkışlı kamp turu, kamp turu katılanlar, gençler kamp turu,  likya turu, Olympos kam turu, aktiviteli kamp turları, 2020 kamp turu, üniversite kamp turu, Kaş,Kaş gezilecek yerler, Kaş kamp turu