Bansko


Bansko

Bansko kayak merkezi zengin kültürel tarihe sahip bir yerleşim yeri olarak da Avrupa’nın en uzun kayak pistlerinden birine sahiptir.

Bansko, Bulgaristan'ın güneybatı kesiminde Pirin Milli Parkı'nın anıtsal zirvelerinin gölgesinde yer alan dünyaca ünlü dört mevsim tatil beldesidir. Son yıllarda, kayak ve snowboarddan tırmanışa, kampa, raftinge, bisiklete, kurumsal etkinliklere ve sağlıklı yaşam aktivitelerine kadar her türlü spor ve aktivite için mükemmel koşulların bulunması nedeniyle muazzam bir popülerlik kazanmıştır.

Tüm bunlar, muhteşem antik mimari, otantik yerel gelenek ve görenekler, tarihi, özel Bansko mutfağı, yerel halkın büyüleyici misafirperverliği ve nefes kesici doğası ile birlikte şehri Bulgaristan'ın en iyi kış tatil beldesi haline getirmiştir.

Bu yüce kasaba, 19. yüzyıldaki Bulgar Uyanışı sırasında modern Bulgaristan'ın izlerini sürmeye yardımcı olan, çağı tanımlayan bir dizi kültürel şahsiyete ev sahipliği yapıyordu .

Kışın veya yazın kendinizi doğaya karşı yarıştırmak için gelebilir, serbest stil kayak pistinde tozların arasından geçerek ya da bir dağ bisikletiyle toprak bir pistte tırmanabilirsiniz.

Manzaranın içinden geçmediğiniz zamanlarda arkanıza yaslanıp Bansko'nun eski mahallesindeki bir restoran veya kafenin penceresinden manzarayı hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Bansko nerde

Bansko, Bulgaristan'ın güneybatı kesiminde yer alan bir kayak ve dağ beldesidir. Kasaba, Razlog kasabasına 6 km ve Sofya'nın başkentine 155 km uzaklıktadır. Bansko, Glazne nehrinin iki kıyısında, Pirin dağının eteğinde, en yüksek kısmının hemen altında yer alır. Pirin dağı, en yüksek zirvesi Vihren (2914 m) olan Alp tipi bir dağdır. Bansko kasabası deniz seviyesinden 925 m yükseklikte, kayak alanı ise 2000 - 2600 m yükseklikte yer almaktadır.

Bansko Kayak Merkezi

Bansko kayak merkezi her mevsim çekicidir. Mükemmel kayak ve snowboard tesislerinin yanı sıra şehrin eski ve yeni bir bölümünün eşsiz tarihi ve mimarisini sağlar. Bu özellikleri sayesinde Bansko, favori bir kayak ve snowboard destinasyonudur.

Son yıllarda Bansko kayak alanını işleten şirket Yulen tarafından yepyeni bir kayak alanına milyonlarca Euro'luk bir yatırım yapıldı. Gondol teleferik istasyonu alanında çok sayıda yeni lüks otel ve tesis inşa edilmiştir. 

Bansko'da neler meşhurdur, neler yapılır bir bakalım:

1. Kayak

Bansko'nun 16 kayak pisti, en yükseği Todorka Dağı'nın zirvesine yakın 2600 metreden başlayan üç zirveye yayılmıştır.

Bansko'nun merkezine yakın mesafeden 600 metreden fazla tırmanan yüksek kapasiteli Bansko gondol dahil, bir telesiyej ağı sizi pistlere çıkaracaktır.

Tatil beldesinde çocuklar ve yetişkinler için uygun fiyatlı bir kayak okulu ve ihtiyacınız olan tüm donanıma sahip olmanız için büyük bir kiralama merkezi bulunmaktadır.

2. Buz Pateni

Bu biraz duygusal gelebilir, ancak buz üzerinde olimpik becerileriniz olmasa bile yıldızların altında buz pateni yapmaktan daha romantik olamaz.

Bulgaristan'ın en büyüklerinden biri olan Bansko'nun pisti 2010'dan beri her kış sezonu için açıktır ve yetişkinler için 10 leva ve çocuklar için 5 leva uygun fiyatlıdır.

Pist gün batımından sonra da açık kalıyor, bu nedenle yamaçlardan inip akşam yemeğine çıkmak arasındaki saatleri doldurmanın eğlenceli, aile dostu bir yolu.

3. Pirin Caddesi

Burası, barlar, restoranlar, kafeler ve çeşitli hediyelik eşya dükkânlarının yanı sıra kış sporları mağazalarının ilginizi çekmek için yarıştığı eski Bansko'nun ana caddesidir.

Burası aynı zamanda birçok otel ve kayak kulübesinin bulunduğu yere de yakındır, bu nedenle kış akşamları Pirin Caddesi aktivite ve parti atmosferi ile doludur.

Restoranlar, dükkânlarında kebap pişirerek sizi kendine çekmeye bile çalışacak! Gündüzleri kış veya yaz aylarında caddeye baktığınızda Pirin Dağları'nın o şaşırtıcı manzaralarına sahip olacaksınız.

4. Gece Hayatı

Après ski olmadan bir kayak merkezine sahip olamazsınız ve Bansko'nun ana gondol istasyonuna yakın birkaç gece kulübü vardır

Happy End, Fransız House DJ Bob Sinclair gibi zamanında bazı yarı iyi sanatçıları ağırlayan bir gece kulübü ve müzik mekânıdır. Sing Sing, canlı müzik sahnesi de olan bir kokteyl bardır ve her iki mekân da yoğun kış mevsiminde geceye kadar açıktır.

Yemek konusunda bilgili Bansko, bir İtalyan ristorantesi (yaratıcı bir şekilde “Soprano's” olarak adlandırılır) ve Bulgaristan'ın tek tepenyaki ızgarasıyla tamamlanmış bir suşi barıyla şaşırtıcı derecede uluslararasıdır.

5. Mehanalar

Yamaçlarda acıkıyorsanız endişelenmeyin çünkü kayak istasyonunda sekiz bar ve restoran var.

Pistlerde geçen hareketli bir günün ardından ısınmanın en iyi yolu, Bulgar mutfağının açık kömür ateşinde pişirildiği bir Bulgar Mehanası veya meyhanesidir.

Otantik Bulgar Mehanaları da yemeğinize eşlik etmek ve yöresel yemek ve halk kültürünü daha yakından tanımanızı sağlamak için dans ve canlı müzik sunuyor.

Başlamak için normalde shopka, salatalık, biber, soğan ve maydanoz ile hafif bir salata alırsınız.

Bunu, sıcak güveçler veya çeşitli kebaplar, kavrulmuş sebzeler ve alevler üzerinde kızartılmış ve yerel bir kırmızı şarapla servis edilen köfteler ile takip edin.

Mehana Chanove, Bansko'nun tavernalarının seçimidir.

Aven Camp'ın Bansko Kayak - Sofya - Filibe Turu için tıklayınız..
Haydi Avrupa'ya ile Otobüsle Avrupa Turları için tıklayınız.. 

Bansko kayak merkezi, Bansko turu, Bansko tatili, Bansko nerde, Bansko sömestr tatili, Basnko'ya nasıl gidilir, Bansko Bulgaristan turu, Bansko gezisi, Kış kayak turları, Kayak turu,uygun kayak turları